Doğu Avrupa denildiği zaman görülmesi gereken yerlerin başında Belgrad yer alır. Kültürel dokusunda Boşnaklara dair izler rastlandığı için yıl içinde Türklerin en çok gittiği yerlerden birisidir. Belgrad gezilecek yerler hakkında bilgi vererek sizi sanal dünyada bir geziye çıkaracağız.

Belgrad gezilecek yerleri çok fazla olan, yıl içerisinde çok sayıda turist çeken bir yerdir. Halk arasında “Beyaz Şehir” olarak isimlendirilen Belgrad, Sırbistan’ın başkentidir.

Asya ve Avrupa arasında kalan bir ülke olduğu için tarih boyunca çok sayıda savaşa şahitlik etmiştir. Bu da şüphesiz kültürel dokusunun gelişmesinde büyük etkiye sahiptir.

Belgrad, ikiye ayrılan yapısıyla ön plana çıkıyor. Eski Şehir (Stari Grad) ve Yeni Şehir (Novi Grad) ikiye ayrıldıktan sonra bölgelere verilen isimdir. Modern şehrin havasını soluma için yeni şehre, tarihi dokuyu solumak içinse eski şehre gitmenizi tavsiye ederiz.

Belgrad, Sava ve Tuna nehri arasında kurulmuş harika bir şehirdir. Belgrad gezilecek yerler hakkında bilgi verirken bu nehirlere sıklıkla yer vereceğiz. Özellikle yeşili seven biriyseniz kesinlikle Belgrad gezip görmeniz gereken yerler arasında yer alıyor.

1. Kalemegdan

Belgrad Kalemegdan

Kentin kuruluşu milattan önce 3. Yüzyıla dayanıyor. Osmanlının bölgeye hakim olduğu zamanda Kalemegdan ismini alan bu yer günümüze kadar ismini korumuştur.

Zaman içerisinde çeşitli yenileme çalışmaları görse de günümüzdeki haliyle korunmayı büyük ölçüde başarmıştır. Roma, bölgeye hakim olduğu dönemde kabile saldırılarından korunmak için aktif bir şekilde kullanılmıştır. Bu özelliğinden dolayı savunma üssü olarak da görülmektedir.

Kalemegdan’ı gizemli kılan bir diğer şey, altında Atilla’nın mezarının olduğuna inanılmasıdır. Yeşillikler içerisinde kalan bu yapıda askeri müze, hayvanat bahçesi, sanat merkezi, şehir enstitüsü gibi şeyler de bulunuyor.

Buraya gittiyseniz kalenin içine girmemek olmaz. Kalenin içerisinde Saat Kulesi, Büyük Cephanelik, Roma Kuyusu ve Nebojsa Kulesi gibi yapılar bulunuyor. Kalenin tarihi hakkında bilgi almak için gezinizi bir rehber eşliğinde gerçekleştirmeniz faydalı olacaktır.

2. Yeni Belgrad (Nova Grad)

Halkın Nova Grad olarak isimlendirdiği Yeni Belgrad, kesinlikle görülmesi gereken yerlerden birisidir. Tarihi dokudan ziyade şehrin görkemini solumak sizin için daha önemliyle Yeni Belgrad’ı görmelisiniz.

Yeni Belgrad’ta dünyanın en ünlü markalarının satış mağazaları yer alıyor. Eğer alışveriş tutkunuysanız cüzdanınıza hakim olsun. Aksi halde başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz şeylerin cazibesine kapılarak gereğinden fazla harcama yapabilirsiniz.

Yeni Belgrad’ta yer alan Ušće Shopping Center ve Delta City, insanların en çok tercih ettiği alışveriş merkezleridir. Tabi ki yeni Belgrad sadece alışverişten ibaret değil. Ayrıca nehir kenarında mis gibi havayı ciğerlerinize çekerek uzun yürüyüşler de yapabilirsiniz.

3. Knez Mihailova Caddesi

Knez Mihailova Caddesi, kent yaşamını gözlemleyebileceğiniz en iyi yerdir. Ülkemizin meşhur caddelerinden birisi olan İstiklal Caddesine benzediği için burada kendinizi ülkemizde hissedeceksiniz.

Knez Mihailova Caddesinin geçmişi Roma dönemine kadar dayanıyor. Ülkenin en ünlü alışveriş mağazaları burada yer alıyor. Kentin en popüler alışveriş merkezlerinden olan Rajićeva Shopping Mall de bu caddede yer almaktadır.

Tarihsel dokusu da bozulmayan Knez Mihailova Caddesinde eski dönemlere ait olan çok sayıda mimari yapıyı görebilirsiniz. Ayrıca yöresel yemekleri tatmayı seviyorsanız burada çok sayıda yöresel yemek pişiren restoran yer alıyor.

4. Skadarlija

Belgrad Skadarlija

Belgrad’ın Eski Şehir bölgesinde yer almaktadır. Skadarlija, özellikle Bohem yaşam tarzının merkezi olarak kabul edilir. Bölgeye 1830 yılında ilk olarak Çingeneler yerleşmiştir. Bu yüzden Skadarlija, Çingenelerle özdeşleşen bir yerdir.

Uzun yıllar önce çadır kültürünü benimseyen Çingeneler, Skadarlija bölgesinin kötü görünmesine neden oluyordur. Buna dur demek isteyen yetkililer 1854 yılında yenileme çalışmasına girişerek Skadarlija’yı modern bir görünüme kavuşturdu. Özellikle bölgede yer alan müzisyenler Belgrad müzik kültürünü öğrenmek isteyen insanların buraya gelmesinde büyük etkiye sahip.

Skadarlija, yaklaşık 400 metre uzunluğunda bir caddedir. Arnavut kaldırımları döşeli olan bu cadde kültürel bir havanın oluşmasında da etkilidir. Sadece sokakları gezerek bile keyifli dakikalar yaşayabilirsiniz.

Skadarlija, kafana adlı restoranlarıyla meşhur. Gittiğiniz yerlerde yerel yemekleri tüketmeyi tercih ediyorsanız kafa mutlaka uğramanız gereken mekanlar arasında yer almalı.

5. Aziz Sava Katedrali (Church of Saint Sava)

Aziz Sava Katedrali, Belgrad görülmesi gereken yerler sıralamasında baş sırada yer alıyor. Yaşanan siyasi çekişmeler, katedralin inşa sürecini ciddi anlamda uzattı. Bu durum Sırp Ortodoks Kilisesi’nin kurucusu olan Aziz Sava‘nın adıyla bilinen katedralin yapım aşamasının günümüze kadar uzamasına neden oldu.

Aziz Sava Katedralini ilk gördüğünüz zaman bu yapıyı Ayasofya’ya benzeteceğinizi düşünüyoruz. 2. Dünya savaşında Nazi bombardımanı sonucunda neredeyse tamamen yıkılmış.

Aziz Sava Katedralinin iç kısmında Saint Sava’nın etkileyici görünüme sahip mezarı yer alıyor. Mimari yapılar ilginizi çekiyorsa Aziz Sava Katedrali kesinlikle sizi büyüleyebilir. Belgrad gezilecek yerler tamamladıktan sonra Rio de Janeiro gezilmesi gereken yerler kesinlikle göreceğiniz yerler listesinde yer alsınç

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here