Japonlar, dünyanın en çalışkan ve en zeki insanları olarak biliniyor. Zeki olmaları bazen sınırları zorlamalarına ve ortaya garip şeylerin çıkmasına neden olabiliyor. Sadece Japonya’da olan en garip şeyler şüphesiz bunun bir göstergesidir.

İddia ediyoruz! Dünyadaki tüm ülkeleri gezseniz bile Japonya’da olan bazı garip şeyleri başka hiçbir ülkede göremezsiniz. Size günlük yaşamda karşınıza çıkacak olan en garip şeylerin listesini vermek istiyoruz.

1. Çapraz Yaya Yolları

Özellikle 4 yol ağzı olan yerlerde karşıdan karşıya geçmek için bazen 2 bazen 3 yaya yolundan geçmek gerekiyor. Zamanın her şeyden önemli olduğunu düşünen Japonlar buna bir çara bulmuş. Özellikle 4 yol ağzı olan yerlerde karşıdan karşıya geçmek için çapraz yaya yollarını kullanabilirsiniz.

Bu yaya yolları ilk başta alay konusu olsa da zaman içerisinde fonksiyonelliği ön plana çıktı. Bunu örnek alan bazı dünya ülkelerinin özellikle insan yoğunluğunun fazla olduğu yerlerde çapraz yaya yollarından yararlanmayı düşündüğü biliniyor.

2. Kapı Açılıyor Bildirim Sistemi

Eminiz ki birçoğunuzun kafasına kapı çarpmıştır. Bazen kapının arkasında birinin olduğunu düşünmeden kapıyı sert bir şekilde açarız. Bu yüzden kapının arkasında olan birinin kafasına kapı çarpabilir. Bu çarpa şiddetine göre kafa travması yaşayanlar bile var.

Japonlar buna da çözüm bulmuş. Kapı kolunun üstünde kapının arkasında birinin olduğunu gösteren bir bildirim sistemi var. Kapıyı açmadan önce kapının arkasında birinin olup olmadığını bildiğiniz için birinin kafasına kapının çarpma ihtimali tamamen ortadan kaldırılmış.

3. Taşınabilir Çamaşır Makinesi

Japonlar hijyene aşırı derecede fazla önem verir. Tabi bunu Japonların tamamı için söylemek doğru olmaz. Ancak hijyene önem veren bir Japon kesinlikle yanında taşınabilir çamaşır makinesi taşır.

Bu küçük boyuttaki çamaşır makisi; kol saati ve yüzük gibi objeleri bakterilerden arındırmak için tasarlanmış.

Corona virüsü gibi virüs türleri çıktıktan sonra taşınabilir çamaşır makinesinin diğer dünya ülkelerinde de kullanımı kesinlikle artacaktır.

4. İlginç Trafik Işıkları

Trafik kurallarına uymak bazen işkence gelebiliyor. Bunun farkında olan Japonlar kuralları daha sevimli hale getirmiş durumda. Dünya genelinde trafik ışıklarında insan figürleri kullanılır. Japonya’nın bazı bölümlerinde ise trafik ışıklarında tavşan figürleri kullanılıyor.

Japon psikoloji uzmanları, ışıklarda yer alan sevimli figürlerin stresi azaltarak insanların trafik kurallarına daha fazla uymasını sağlıyor şeklinde açıklama yaptılar. Bundan olumlu sonuçlar alınması durumunda dünyanın her yerinde trafik ışıklarındaki simgeler değişebilir.

5. Pelüş Oyuncakla Yemek Yiyin

Japonlar iş kolik olduğu için sosyal çevrelerinden kopabiliyor. Bu durum sürekli olarak yalnız kalmalarına neden olmaktadır. Birçok restorana giderseniz insanların tek başına yemek yediğini görebilirsiniz.

Bu asosyalliği ortadan kaldırmak, insanların yalnızlaşmasını önlemek isteyen Tokyo’ da yer alan Moomin House Cafe sahibi, yalnız yemek yiyen müşterilerine pelüş oyuncak veriyor. Masanın karşısına bir pelüş oyuncak koyularak kişinin kendisini yalnız hissetmesi büyük ölçüde engelleniyor.

6. Yağmurlu Havaların Çözümü Kafa Şemsiyesi

Japonya, çok fazla yağmur yağan ülkelerden birisidir. Japonya’ya yolunuz düşerse gün içerisinde şemsiye taşımaktan kolunuz ağrıyabilir.

Birçok Japon’un kol ağrısı yüzünden uyuyamamasını dert eden bir firma kafa şemsiyesi üretti. Kafaya geçirilen bu şemsiye sayesinde ellerinizi kullanmadan ve hiç ıslanmadan bu şemsiyeyle yürüyebilirsiniz.

7. Mikrofonlu Selfie Çubuğu

Japonların asosyal olduklarını söylemiştik. Siz muhabirlik yaparken telefonunuzla videonuzu çekecek bir arkadaşınız olmayabilir. Bunu sakın dert etmeyin. Sadece japonyada görebileceğiniz mikrofonlu selfie çubuğu sayesinde kimseye muhtaç kalmadan muhabirlik yapabilirsiniz.

8. Şemsiye Park Alanı

Japonya’da çok fazla yağmur yağdığını söylemiştik. Bazı günler herkes şemsiyeyle dışarı çıkmak zorunda kalıyor. Bu durum şehrin her yerinde çok sayıda şemsiyenin olmasına neden oluyor. İnsanlar şemsiyelerini koyacak yer bulamadığı için buna da çözüm üretilmiş.

Japonya’ya gittiğiniz zaman özellikle AVM’lerde şemsiye park alanlarını göreceksiniz. Elinizde bir şemsiye varsa şemsiyenizi buraya koyabilirsiniz.

9. Kapsül Otel

Osaka şehrinde yer alan kapsül otel, dünyanın başka hiçbir yerinde yok. Özellikle gürültüden uzak bir uyku çekmek isteyen Japonların en çok tercih ettiği yerlerin başında kapsül oteller yer alıyor. Odalar kapsül şeklinde olsa da aradığınız her şeyi kapsül otellerde bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here