Rusya, görkemli katedraller, votka ve ayılarla dolu bir ülkedir ya da birçoğumuz öyle olduğunu düşünüyoruz. Dünyanın kara parçası olarak en büyük ülkesi olan Rusya, şaşırtıcı gerçekleri olan bir ülke.

Komünizm ve kaos gibi aşamaları geçerek demokrasiye ulaşan Rusya, dünyanın süper güçleri arasında yer alıyor. İçe kapalı toplum yapısı olduğu için esrarengiz ve yabancılar tarafından bilinmeyen bir ülke olmuştur.

Eğer Rusya’nın karanlık tarihine daha fazla bakarsanız gizemler, sırlar ve siyasi kargaşa ülkesi olduğunu görebilirsiniz. Rusya her zaman sağlam erkekleri, ağır votkası ve dans eden ayıları ile klişe hale geldi. Şimdi bildiklerinizi unutun. Rusya hakkında vereceğimiz bilgiler sizi hayrete düşürecek.

10. 60 Gizli Şehir Yabancılara Tamamen Kapalı

Sovyetler Birliği döneminde, Rusya’nın dışa kapalı bir ülke olduğu bilinse de günümüzde bile gizli şehirlerinin olması bizleri şok ediyor. Bu şehirlerde yaşayan insanlar var ancak bir yeri ziyaret etmek istedikleri zaman özel izin almaları gerekiyor.

Bugün bile yabancıların, Rusya’daki gizli şehirleri ziyaret etmesi tamamen yasak. Bu şehirlerin büyük bölümü askeri ve nükleer araştırma merkezlerine bağlı. Mesela Sarov şehri, gizli şehirlerden en popüler olanı.

Bu şehirde Rusya’nın en güçlü nükleer silahı bulunuyor. Bilinen gizli şehirler dışında, halkın dahi bilmediği daha fazla gizli şehir var. İnsanlar bu yerleri öğrenmesin diye haritaya bile eklenmiyor. Bu durum ister istemez, insanların Rusya’daki gizli şehirleri merak etmesine neden oluyor.

9. Rus Erkekleri Uzun Yaşamıyor

Araştırmalar, 4 Rus erkeğinden 1’inin 55 yaşına gelmeden öldüğünü gösteriyor. Belki de Ruslar için votkanın olumsuz etkilerini düşünme vakti geldi. Rusya’nın sert likör tercihi, erkeklerin kısa ömürlü olmasını etkiliyor.

Rusya’da ortalama bir yetişkin, yılda 20 litre votka tüketiyor. Alkolle ilgili ölümler 1990’lardan beri düşmüş olsa da, alkol hala Rusya’da yaşanan ölümlerin en yüksek 3. nedenidir. Tabi ki ölümlere sadece alkol neden olmuyor.

Sağlık hizmetlerinin yetersiz olması ve aşırı sigara tüketimi, yaşanan erken ölümlerde büyük etkiye sahip.

8. İçeride Islık Çalmak Yasak

Islık çalmak, eski çağlarda öbür dünyaya seslenme ve kötü güçleri çağırma olarak görülüyordu. Avrupa’nın büyük bölümünde ıslık çalmak, cadılarla ilişkilendirilir. Ruslarsa evde ıslık çalmanın, para kaybetmeye neden olacağını düşünüyor.

Bir Rus’un evine misafir olursanız, kesinlikle ıslık çalma gafletine düşmeyin. Kimse evine gelen misafir nedeniyle para kaybetmek istemez. Bunun yerine, içinizden bir şarkı mırıldanmanız sizin yararınıza olur.

7. Boş Kovayla Yürüyen Kadınlardan Uzak Durun

Rusya’da boş kovayla yürüyen kadına rastlamanın, uğursuzluk getireceğine inanılır. Bu inanç, şebeke suyunun olmadığı, kadınların nehirlerden kovalarla su aldığı çağlara dayanıyor.

Bir Rus’a neden boş kovayla yürüyen kadınlardan uzak durmasının gerektiğini sorsanız, emin olun o da bilmez. Nedenini Ruslar bile bilmese de insanlar boş kovayla yürüyen kadınlardan uzak durmaya devam ediyor. Her ihtimale karşı, sizlerde boş kovayla yürüyen kadınlardan uzak durun.

6. Çok Kadın Az Erkek Var

Özellikle Rus erkeklerinin, alkol bağımlılığı yüzünden erken yaşta ölmesi, kadın sayısının artmasına neden oldu. Ayrıca 2. Dünya savaşında çok sayıda Rus erkeği öldü. Bu da kadın sayısının erkek sayısından fazla olmasına neden oldu.

İstatistiklere göre 100 kadın başına 86 Rus erkeği düşüyor. Erkek sayısı az olduğu için, artık, Rus kadınları, ülke dışından erkeklere evlenmeye başladı. Erkeklerine olan hürmet ve saygısından dolayı, Türk erkekleri de Rus kadınlara yönelmiş durumda.

5. Eşcinselseniz Tutuklanıp İşkence Görebilirsiniz

Vladimir Putin, 2013 yılından beri, eşcinsellerin kendilerini ifade etme özgürlünü sınırladı. Rus hükümeti, eşcinsel ilişkilerin sosyal olarak kabul edilemez olduğunu, Hatta eşcinselliğin yasa dışı olduğunu kabul gören bir yasa oluşturdu.

Bu yasak, Rusya ve dünyadaki eşcinsel toplumda bir patlama yarattı. Medyada, eşcinsellerin ağır çalışma şartı olan kamplara gönderildiği yer aldı. Bu kampa giden bazı eşcinseller konuşunca, gerçeği herkes öğrendi.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı da yapılan zulmü, insan haklarının büyük bir ihlali olarak nitelendirdi. Aynı zulme son vermek için harekete geçti. Bu eşcinseller için önemli bir haber olsa da başarıya ulaştıklarını söyleyemeyiz.

4. Gaz Yağı Bağımlısı Ayılar

Boş olan ya da dibinde biraz yağ kalan tenekeleri koklayan ayılar, deyim yerindeyse gaz yağı müptelası olmuş. Özellikle Rusya’nın doğusunda yer alan ayılar, tam bir gaz yağı bağımlısı.

Gaz yağını koklayan ayılar, bir süre sonra kafa bularak yerlerde yuvarlanmaya başlıyor. Bu ayıların ülkemizde olan balicilerden hiçbir farkı yok diyebiliriz. Rusya, Enerji konusunda dünyanın en güçlü ülkelerinden birisi olsa da Çevreye verdikleri zarardan dolayı sınıfta kalmayı başardı.

3. 1 Milyondan Fazla HIV Virüsü Taşıyan İnsan Var

Rusya, Gelişmiş bir ülke olsa da, HIV virüsü taşıyan yaklaşık 1 milyon insanın yaşadığı bir ülke. Buna rağmen HIV virüsü taşıyanlar kontrol altında değil.

Bu yüzden HIV virüsü, her geçen gün yayılmaya devam ediyor. Sadece 1 günde, en az 250 kişiye HIV virüsü bulaşıyor. Seks işçiliğinin yaygın olması, HİV virüsünün yayılmasında büyük etkiye sahip.

Tahminlere göre, yaklaşık 500.000 Rus HIV virüsü taşıyor. Hatta bu kişiler HIV virüsü taşıdığını dahi bilmiyor. Rus hükümeti ülkedeki HIV krizini kabul etti. Salgını azaltmak için cinsel eğitimle alakalı bilgilendirme yapılıyor.

2. Köpekler Metroda Gezmeyi Bilir

Moskova, metroya binen köpekleriyle ünlüdür. Evet, yanlış duymadınız. Sokak köpekleri, insan yardımı olmadan, metroda nasıl gezileceğini biliyor.

Rusya’daki köpekler, yiyecek bulmak için nereye gideceklerini bulmuşlar. Ülkede 35.000’den fazla sokak köpeği var. Ancak, bu köpeklerden daha zeki olanları, bu ulaşım tarzını keşfetti.

Görünüşe göre bu köpekler, insanları taklit etmeyi başarmış. Koku duyuları sayesinde durakları dahi ayırt etmeyi başaran sokak köpekleri, yaşam mücadelesini kazanan taraf oldu.

1. Kirli Araba Kullanmak Yasak

Eğer Rusya’daysanız ve arabanız plaka okunmayacak kadar kirliyse ehliyetinize el konulabilir. Özellikle mafyanın çok olması, polisin sürekli gözlem yapmasına neden oluyor.

Bir araba, plakası okunmayacak kadar kirliyse, bu durum şüpheli olarak kabul edilir. Eğer şanslı gününüzdeyseniz, belki yağan yağmur arabanızı temizleyebilir.

Yeni bir iş yeri açıp, paraya para dememek gibi niyetiniz varsa, Rusya’ya araba yıkamacısı açmak parlak bir fikir olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here