Yeşil Çam’ın Damat Ferit’i olarak daha çok bilinen Tarık Akan, 16 Eylül 2016 tarihinde aramızdan ayrıldı. Tam adı Tarık Tahsin Eregül olan başarılı aktör, Yeşil Çam’ın en çok sevilen oyuncularından birisidir.

Çok sayıda filmde rol almış olsa da bazı filmleri var ki hafızalara kazandığını söylemek mümkün. İzleyicilerin en çok sevdiği Tarık Akan filmleri liste halinde sizlerle. Eminiz sizler de severek izlediğiniz birçok filme bu listeden ulaşabilirsiniz.

1. Hababam Sınıfı

Tarık Akan’a Damat Ferit lakabını kazandıran film Hababam Sınıfı’dır. Hababam Sınıfı Rıfat Ilgaz romanından uyarlanmış olup haylaz öğrencilerin okul yaşamını konu almaktadır.

Hababam sınıfı 1975 yılında izleyiciyle buluştu. Aradan neredeyse yarım asır geçmiş olmasına rağmen televizyonda gösterime sunulduğu zaman reyting rekoru kırmaya devam ediyor.

Tarık Akan, Hababam Sınıfı projesinde haylaz ve yakışıklı öğrenci rolüyle karşımıza çıkıyor. Ünlü aktörün unutulmaz isimlerden birisi olmasını sağlayan bu proje daha uzun yıllar boyunca hafızalarda kalmaya devam edecek.

2. Mavi Boncuk

Tarık Akan denildiği zaman akla gelen diğer bir başyapıt Mavi Boncuk’tur. Mavi Boncuk filminde başarısıyla tanıdığımız çok sayıda oyunca yer alıyor. Emel Sayın, Tarık Akan, Zeki Alasya, Metin Akpınar, Halit Akçatepe, Münir Özkul, Kemal Sunal, Adile Naşit ve Perran Kutman Mavi Boncuk filminde ön plana çıkan isimler.

Mavi Boncuk genel hatlarıyla bir komedi filmi olsa da yer yer dram ağırlıklı sahnelere de sahip. Yönetmenlik koltuğunda Ertem Eğilmez’in yer aldığı Mavi Boncuk filmi, Tarık Akan ile özdeşleşmektedir.

Mavi boncuk filminin genel konusu bir grup arkadaşın başından geçenleri ele alıyor. Bu arkadaşlar bir gün bir restorana gidiyor. Gelen hesap bir hayli kabarık olunca hesabı ödeyemiyorlar ve restoran çalışanlarından dayak yiyorlar.

Bunun intikamını almak isteyen arkadaşlar restoranda sahne alan Emel Sayın’ı kaçırıyor. Sonrasında yaşananlar kimi zaman kahkaha atmanıza kimi zaman hüzünlenmenize neden olabilir.

3. Sev Kardeşim

Tarık Akan ve Hülya Koçyiğit’in Başrolde yer aldığı Sev Kardeşim filmi Ertem Eğilmez imzasıyla izleyiciyle buluştu. Filmin genel konusu aşktır. Bir fabrikada çalışan genç kız fabrika sahibinin yakışıklı oğluna aşık olur.

Bir zaman sonra fabrika sahibinin oğlu da genç kıza gönül kaptırır. Tabi ki aşklarını yaşamak kolay olmaz. Onları bekleyen zor günler aşkın ne kadar güçlü olduğunu hissetmenizi sağlayacak.

4. Canım Kardeşim

Yeşil Çam’ın dram yönü en ağır olan yapıtı kesinlikle Tarık Akan’ın rol aldığı Canım Kardeşim filmidir. Canım Kardeşim filminde başrol olarak karşımıza Tarık Akan, Halit Akçatepe ve Kahraman Kıral çıkıyor.

Aşırı derecede yoksul olan bir ailenin lösemi hastası kardeşini mutlu etmek için verdiği büyük mücadele filmin konusu. Sadece 3 ay ömrü kalan kardeşini mutlu etmek için her şeyi yapan ağabeyler, gözyaşına boğulmanıza neden olabilir. Canım Kardeşimi henüz izlemediyseniz kağıt mendilleri mutlaka yanınızda bulundurun.

5. Ah Nerede

Tarık Akan, Ah nerede filminde çapkın Ferit rolüyle izleyici karşısına çıktı. Çapkın Ferit gönül eğlendirmeyi seven bir tip olsa da Gülşen Bubikoğlu’nun canlandırdığı Zehra karakterine gönlünü kaptırır. Genel olarak filmde ikilinin birbirine olan aşkı konu olarak ele alınıyor.

Farklı hayat tarazların sahip olan 3 kardeş, İstanbul’da yaşamaya başlar. Çapkınlığıyla ön plana çıkan yakışıklı Ferit, gönlünü Zehra’ya kaptırır. Bir türlü Zehra’nın peşini bırakmayan Ferit sonunda Zehra’yı ikna eder. Ancak tam aşklarını doyasıya yaşarken birden Ferit’in eski aşkları ortaya çıkar. Ferit’ten intikam almak için plan yapsalar da Ferit, Zehra’ya olan aşkından asla vazgeçmez.

6. Karartma Geceleri

Rıfat Ilgaz’ın Karartma Geceleri kitabından uyarlanan bu filmde Tarık Akan başrol oynadı. Karartma Geceleri filmi, 9. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde “En İyi Türk Filmi” seçildi.

Karartma Geceleri filminde ön plana çıkan bir diğer şey Tarık Akan’ın göstermiş olduğu oyunculuk performansıdır.

Tarık Akan bu filmde göstermiş olduğu performanstan dolayı “27. Altın Portakal Film Festivali En İyi Erkek Oyuncu” ve “6. Altın Koza Film Festivali En İyi Erkek Oyuncu” ödüllerini almayı başardı.

Karartma Geceleri filminde şiir yazan bir adamın devletle olan ters düşmesi ele alınıyor. Devlette ters düşen şair bu yüzden işkenceler görüyor. Bu özelliğinden dolayı içinizi sızlatacak bir başyapıt olduğunu söyleyebiliriz.

7. Solan Bir Yaprak Gibi

Ünlü aktör Tarık Akan’ın ilk defa rol aldığı filmdir. Bu filmde Murat ve Şermin’in başından geçenler anlatılıyor.

Murat ve Şermin birbirine severek evlenen bir çifttir. Ancak zaman içerisinde bazı nedenlerden dolayı ayrılırlar. Murt daha sonra yaptığı hatayı anlar ve Şermin’den af diler. Aşka inanan bir kişiyseniz inancınızı arttırmak için “Solan Bir Yaprak Gibi” filmini kesinlikle izleyin.

8. Oh Olsun

Hale Soygazi ile birlikte başrol oyuncusu olarak yer alan Tarık Akan, bu filmin senaryosunu da yazmasıyla ön plana çıkıyor.

Oh Olsun filminde tipik bir zengin kız fakir oğlan senaryosu işleniyor. Tabi bunun kısmen tersi bir durum var. Bu filmde erkek zengin kız fakir. Fabrikatör Fehmi Haznedar’ın üç oğlu var. Oğullarının hepsi babasına yalan söylüyor. Bu yalanların ortaya çıkışıyla birlikte muhteşem bir aşkın hikayesi izleyiciye aktarılıyor.

9. Sürü

Filmde, kırsalda yaşayan ailelerin kente göç etmesi konu alınıyor. Tarık Akan bu filmde göstermiş olduğu oyunculuk başarısı sayesinde 17. Altın Portakal Film Festivali En İyi Erkek Oyuncu ödülünü aldı.

Sürü, dram ağırlıklı bir filmdir. Kırsaldan kalkıp şehre çeşitli umutlarla göç eden büyük bir aşiretin çöküşü sizde derin izler bırakacak.

10. Delisin

Necla Nazır, Hulusi Kentmen ve Adile Naşit gibi isimlerin yer aldığı Delisin filmi, Tarık Akan ile özdeşleşen filmlerdendir. Belki de Tarık Akan filmleri denildiği zaman akla gelen ilk film Delisin adlı, bir aşk hikayesini ele alan bu filmdir.

Filmin genel konusu mirastır. Ailelerin miras peşinde koşmasından dolayı aşıkların aşkını zar zor yaşaması genel konusudur. Filmde kesinlikle aşkın mücadele etmeyi gerektirdiği vurgulanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here