Rio de Janeiro gece hayatı en hızlı olan şehirlerdendir. Canlı gece hayatına ek olarak turistik yerleri ve kültürel zenginlikleri de vardır. Bu güzellikler, yıl içerisinde Rio de Janeiro ile çok sayıda turistin gelmesini sağlıyor.

Brezilya halkının diline göre Rio de Janeiro harikulade şehir anlamına gelmektedir. Buraya gidip şehri doyasıya gezdiğiniz zaman sizler de gerçekten harikulade bir şehir olduğunu göreceksiniz.

Rio de Janeiro ziyaret edeceğiniz yerler arasında yer alıyorsa hazırladığımız içeriğe göz atmadan kesinlikle gezi planı yapmayın. Buraya gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerler aşağıda liste halinde yer alıyor. Sizlere liste halinde sunduğumuz ve çok sayıda ön bilgiyi içeren bu yerleri kesinlikle görmenizi tavsiye ederiz.

1. Şeker Topağı Dağı

Rio de Janeiro’yu kuşbakışı görmek istiyorsanız kesinlikle ziyaret etmeniz gereken yer şeker topağı dağıdır. Şehir merkezinden dağın tepesine ulaşım teleferikle gerçekleştirilir. Özellikle gün batımını izlemeyi seven kişiler şeker topağı dağının zirvesinde gün batımı manzarasının keyfini sürebilir.

Şeker toprağı dağının zirvesinden kalkan helikopterle şehir turu yapabilirsiniz. Turistlerin en çok ilgi gösterdiği faaliyet helikopterle yapılan şehir turudur. Fiyatları biraz yüksek olsa da verdiğiniz paraya değeceğine olabilirsiniz.

2. Corcovado Tepesi

Corcovado tepesi, şehrin simgesi haline gelen kurtarıcı İsa heykelinin yer aldığı tepedir. Tepenin tam üstünde yer alan kurtarıcı İsa heykeli, iki elini açmış vaziyettedir. İki elinin Rio de Janeiro’yu gösterdiğini düşünseniz de aslında kurtarıcı İsa heykeli kutsal topraklar olarak kabul edilen Kudüs’e bakmaktadır.

Corcovado tepesine yürüyerek rahatlıkla gidebileceğiniz gibi gün içerisinde çeşitli saatlerde aktif olan trenleri kullanarak da gidebilirsiniz. Şehre göre belirli bir yükseklikte olduğu için Rio de Janeiro şehrini Corcovado tepesinden kesinlikle görmenizi tavsiye ederiz.

3. Rio De Janeiro Plajları

Rio de Janeiro şüphesiz dünyanın en güzel kızlarının yaşadığı şehirdir. Zaten Rio karnavalına bu kadar fazla ilginin gösterilmesinin en büyük nedeni güzel kızlardır. Eğer karnaval zamanı Rio de Janeiro’ya gitmediyseniz bu güzel kızları Rio de Janeiro plajlarında görebilirsiniz.

Rio de Janeiro plajları atlas okyanusunda yer alır. Deniz aşırı derecede dalgalı olduğu için yüzmeye pek uygun olmasa da sörf tutkunları için en ideal plajlardandır. Sörf yapmak ve Rio de Janeiro kızlarını görmek için Rio de Janeiro plajlarına gidebilirsiniz.

4. Rio De Janeiro Botanik Bahçesi

Gezi denildiği zaman aklımıza sadece gece hayatı, kızlar, yakışıklı erkekler ve plajlar gelmesin. Rio de Janeiro kesinlikle doğal güzellikleri ile ön plana çıkıyor. Çok farklı bitki türlerine ev sahipliği yapan Rio de Janeiro botanik bahçesi kesinlikle görülmesi gereken yerlerden birisidir.

Doğa ile baş başa kalmayı seviyorsanız, bolca yeşilin farklı tonlarını bir arada göreceğiniz Rio de Janeiro botanik bahçesi gitmeniz gereken yerlerden birisidir. Botanik bahçesinde zehirli çok sayıda böcek var. Bağışıklık sisteminiz böcek ısırıklarına karşı hassas olabilir. Bu yüzden botanik bahçesini ziyaret ettiğiniz zaman koruyucu kıyafetlerde giymenizi tavsiye ederiz.

5. Maracana Stadyumu

Maracana stadyumu, 1950 yılında dünya kupası turnuvasını gerçekleştirmek için inşa edildi. Maracana stadyumuna geldiğiniz zaman sizi dünyanın en ünlü futbolcularından birisi olan Pele’nin heykeli karşılayacak. Burayı turistik olarak ziyaret edebileceğiniz gibi herhangi bir maç için bilet alarak stadyumdan bir maçı canlı olarak izleyebilirsiniz.

6. Lapa’da Olan Santa Teresa ve Selaron Merdivenleri

Lapa, Rio karnavalının düzenlendiği şehirdir. Lapa’da yer alan Santa Teresa bölgesi gece kulüpleriyle ön plana çıkıyor. Gece hayatına düşkünseniz kesinlikle Santa Teresa görmeniz gereken bir yerdir. Rio karnavalı zamanında buraya gitmediğiniz için üzülmeyin. Santa Teresa bölgesinde yer alan gece kulüplerinde çok sayıda dansçı samba yapmak için sizleri bekliyor olacak.

Jorge Saleron tarafından yapılan ve kendisinin brezilya halkına armağanımdır dediği Selaron merdivenleri şüphesiz bölgenin en renkli yeridir. Selaron merdivenlerini renklendirmek için kullanılan karagöz işlemeli porselenler bir nebze de olsa ülkemizi hatırlamamızı sağlayacak. Çünkü bu porselenler Türkiye’den geldi. Eğer fotoğraf çekilmeyi seviyorsanız Selaron merdivenlerinde çekileceğiniz fotoğraflar profesyonel fotoğraflara taş çıkaracaktır.

7. Tijuca Ulusal Parkı

Tijuca ulusal park, dünyanın en büyük kentsel ormanlarından birisidir. Yaklaşık olarak 3200 hektarlık alanı kaplamaktadır. Birbirinden farklı türde çok sayıda bitki Tijuca ulusal parkında yer alır. Bu da yeşilin her tonunu görmeyi mümkün kılar.

Ormanın içinde yer alan Cascatinha Şelalesi ve Mayrink Şapeli özellikle görmeniz gereken yerlerdir. Tijuca ulusal parkında maymun nüfusu gerçekten de çok fazla. Bu da ulusal parkta güvenli bir şekilde gezmeyi güçleştiriyor. Eğer Tijuca ulusal parkına ilk defa gideceksiniz burayı bir rehber eşliğinde gezmenizi tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here