Dünyanın çeşitli yerlerinde kuralları ile insanların dikkatini çeken yerler var. Bu yerlerden birisi de Norveç’te yer alan ölmenin yasak olduğu Longyearbyen kasabasıdır.

Longyearbyen kasabasında eğer ölecek olursanız, sizi kasaba içerisinde gömmek yerine kasabanın dışına çıkarıp bırakacaklardır. Yani ölmeniz burada pek bir şey ifade etmiyor.

Longyearbyen kasabası sakinlerinin elbette böyle bir karar almasının bazı nedenleri var. Ölmek yasaklanan Longyearbyen kasabasında yaşanan bu olayları gelin birlikte değerlendirelim.

Longyearbyen kabasında ölmek yasak

Longyearbyen, Norveç sınırları içerisinde yer alan bir kasabadır. Bu kasabada yetkili makamlar tarafından verilen karara göre ölmek yasaklandı. Uzun yıllardan beri Longyearbyen kasabasının mezarlığına 1 ceset dahi gömülmedi. Defin işlemlerinin bu kasabada tamamen yasaklandığını söylemek mümkün.

Longyearbyen kasabasında yaşayan bir kişi bir hastalığa yakalandığında ya da ölecek duruma geldiğinde direkt olarak kasabanın dışına çıkartılır. Kasabanın ileri gelenlerinden birisi olmanız bile kasabadan atılmanıza engel olmaz. Kural kuraldır. Çünkü bu kasabada ölmek yasaklanmıştır.

Sizi kasabadan çıkarmalarını beklemeden ölseniz bile kural değişmez. Kesinlikle Longyearbyen kasabasına gömülmezsiniz. Bu tip durumlarda ölen kişi kasabanın dışına çıkartılır ve orada gömülür.

Longyearbyen kasabasında böyle bir kararın alınmasının en büyük nedeni aşırı derecede soğuk havanın olmasıdır. 1917 yılında bu kasabada salgın bir hastalık baş göstermiş ve nüfusun büyük bölümü ölmüş. Yaşanan bu toplu ölümlere bir virüs sebep olmuş. Bu virüsünde mezarlığa gömülen bir cesetten yayıldığı tespit edilmiş. Yaşanan bu durumdan sonra salgın hastalıkların tekrardan ortaya çıkmaması için Longyearbyen kasabasında ölmek tamamen yasaklanmış.

Hava aşırı derecede soğuk olduğundan dolayı ölen kişilerin cesedi bozulmuyordu. Bu da cesetlerde yer alan salgın hastalıkları canlılara yayılmasına neden oluyordu. Longyearbyen kasabasında bir kişi gömülecek olursa cesedi uzun süre bozulmadan kalacak. Bu da bu kişide olan virüslerin insanlara yayılmasına neden olacak, salgın bir hastalığın ortaya çıkma ihtimali söz konusu olduğu için bu kasabaya defin işlemi yapmak yasaklanmış durumdadır.

Longyearbyen kasabasının nüfusu çok az. Ortalama 1500 kadar kişinin burada yaşadığı düşünülüyor. Bu durumu insanlar alay konusu dahi yapmış durumda. Kasabada insandan çok ayının yaşadığı söyleniyor. Yapılan incelemelere göre gerçekten de Longyearbyen kasabasında insandan daha çok ayı var.

Longyearbyen kasabasında bir kutup ayısı ile karşılaşırsanız ve bu ayının sizi saldıracağını düşünüyorsanız ayıya dönün ve bu kasabada ölmenin yasak olduğunu söyleyin. Belki kutup ayısı koyulan kuralları önemser ve ölmek yasak olduğu için size saldırmaktan vazgeçer. Şansınızı denemekte fayda var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here