vurgun yemek

Denizin gizemlerine tanıklık eden insanların tamamı denize ilgi duyduğu kadar denizin altına da ilgi duymuş ve bu durum dalgıçlık alanının ortaya çıkmasına neden olmuştur. Aşırı derin sulara dalındığı zaman bedene gelen basınç miktarı arttığından dolayı metabolik faaliyetlerde ciddi aksaklıklar meydana gelir. Dalgıçların en çok korktuğu olaylardan birisi olan bu olaya vurgun yeme denilmektedir. Dalgıçlık yapmaya başlayan kişilerin sorduğu sorular arasında dalgıçlarda vurgun yeme olayı nedir olduğundan dolayı sizlere dalgıçların vurgun yemesi nasıl olur konusunda bilgi vereceğiz.

Dalgıçlık derinlemesine bir şekilde ele alındığında dalgıçların meraktan çok deniz altından besin elde etmek adına ortaya çıktığı görülmektedir. Denizler insanlık var olduğu günden beri insanlara birçok gereksinimlerini karşılama konusunda destek olmuştur. İlk zamanlar sadece besin elde edebilmek için dalgıçlık yapılırken zaman içerisinde insanların gizemli şeylere karşı ilgi duymaya başlamasından ötürü dalgıçlık sadece bir hobi haline gelmiştir. Günümüz dalgıçlığı ele alındığında yapılan dalışların büyük bölümünün sportif faaliyetler ve merak çerçevesinde gerçekleştiği karşımıza çıkmaktadır.

Sizlerin de bildiğiniz gibi deniz seviyesinde yer alan bir alanda bulunduğumuzda insan bedenine gelen ortalama basınç bir atmosfer civarındadır. Sağlık alanında yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda insan bedeninin bir atmosfer basınca maruz kaldığı durumda en etkin şekilde çalıştığı ortaya çıkmıştır. Dalgıçlar suyun derinliklerine doğru inmeye başladıkları zaman her 10 metre ilerleyişte insan bedenine gelen basınç ortalama olarak bir atmosfer basıncı civarında artmaktadır. Örneğin bir dalgıcın 60 metre derinliğe daldığını düşünelim. İlgili dalgıç ele alınacak olursa bu dalgıcın bedenine gelen ortalama basınç 6 atmosfer civarındadır. Bilinçsiz bir dalış gerçekleşmesi durumunda 6 atmosferik basınç insan hayatını ciddi derecede tehdit edebilecek bir boyuttadır. Aşırı derinlere dalmak sonucunda vurgun yeme olayının gerçekleşmemesi için kesinlikle dalacak olan kişilerin uzun soluklu bir eğitimden geçmesi gerekmektedir.

Dalgıçlar denizlerin derinlikleri doğru ilerledikleri zaman basınç artışına paralel olarak ciğer kapasitesinde düşüş yaşanır ve buna paralel olarak da kan basıncında ciddi bir artış gözlem nedir. Yaşanan bu durum sonrasında vücut ısısı düşer ve kalp atışlarında ciddi anlamda hızlanma meydana gelir. İlgili durum uzun soluklu devam edecek olursa maalesef kişide bilinç kaybı yaşanmaya başlanır. Yapılan araştırmalar sonucunda vurgun yeme olayının meydana gelmesi için kritik olan eşik değerin 30 metre olduğu tespit edilmiştir. 30 metre sonrasında vurgun yeme olayının ortaya çıkması daha muhtemeldir. Vurgun olayının gerçekleşmemesi adına 30 metreden fazla derine dalacak olan kişilerin kesinlikle oksijen tüpü kullanması gerekmektedir. Kişi suyun derinliklerine dağıldığı zaman yukarıda da belirttiğimiz gibi ciddi bir basınç artışı meydana gelir. Vücut bu basınç artışına direnirken birdenbire yüzeye çıkılacak olunursa basınç düşeceğinden dolayı vücut sersemleşir ve vurgun yeme olayı meydana gelir. Vurgun yiyen kişiler üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda yüzeye birdenbire çıkılması sonucunda damarlar içerisinde yer alan kanda bulunan azot gazının birdenbire genişlemesi sonucunda damarların hasar gördüğü ve sonuç olarak vurgun olayının gerçekleştiği tespit edilmiştir.

Dalgıçlar suyun derinliklerine doğru ilerledikleri zaman kan içerisinde sıvı halde bulunan azot vücuda gelen basınç etkisiyle gaz haline dönüşür ve bu durum kan içerisinde kabarcıkların oluşmasına neden olur. Meydana gelen bu kabarcıklar damarların tıkanmasına ve hücrelere yeterli oksijenin ulaşamamasına neden olur. Bu duruma direnen kişiler olsa da insanların büyük bölümü ilgili durumdan olumsuz etkilendiğinden dolayı vurgun yeme olayı açığa çıkar. Vurgun yiyen kişiye bilinçli bir şekilde müdahale edilmemesi halinde de kalıcı doku hasarları meydana gelebilmektedir. Ayrıca bazı vakaların ölümle dahi sonuçlandığı bilinenler arasında yer alıyor.
vurgun yemek
İnsanların vurgun yiyen kişiye yaptıkları en büyük hata vurgun yiyen kişiyi su içerisinden birdenbire çıkarmaktır. Vurgun yiyen kişilerin bedeninin ortam basıncına alışması için vurgun yiyen kişiler kademeli olarak sudan çıkarılmalıdır. Eğer yakın çevrede basınç odaları yer alıyorsa bu kişiler basınç odalarına getirilerek vurgun yediği basınca maruz bırakılır ve daha sonrasında basınç kademeli olarak düşürülerek kişinin bilincinin açılması için çaba gösterilir. Eğer bu basınç olayına dikkat edilmeyecek olursa kişi bilincini tamamen kaybedebilir ve bu durum ölümle dahi sonuçlanabilir.

Dalgıçlık yapıyorsanız ve vurgun yemekten korkuyorsanız dalış yaparken suyun derinliklerine ani bir şekilde dalmamaya özen gösterin. Su içerisine kademeli olarak dalmanız vurgun yeme ihtimalini ciddi derecede düşürecektir. Ayrıca kesinlikle insanların sıkı bir eğitim almadan dalgıçlık yapmaması gerekmektedir. Yaşanan vurgun vakalarına bakılacak olunursa meydana gelen vakaların büyük bölümünün eğitim almadan dalış yapan kişilerin hatalarından kaynaklandığı karşımıza çıkmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here