makale

Makaleler akademik, bilimsel, araştırma, hukuki gibi sınıflara ayrılsa da yazım kuralları her birinde aynıdır. Buradan yola çıktığımızda her konuda makale yazmanın mümkün olduğu söylenebilir. Özellikle internet siteleri çok sayıda makalenin bir araya gelmesiyle oluşur. Bilgitimi.com’da çok sayıda makalenin bir araya gelmesiyle oluşmuştur. Size sürekli makale sunuyor olsak da siz makale yazmayı biliyor musunuz? Şimdi hep birlikte akıcı bir dil kullanarak makale nasıl yazılır öğrenelim.

Herkes makale yazdığını iddia edebilir ancak makale yazarken en önemli olan şey akıcı bir dilin kullanılmasıdır. Okuyucuyu kendisine bağlayamayan makalelerin başarıya ulaşması mümkün değildir. Yazdığınız makalelerin herkes tarafından sevilerek okunması için akıcı bir dil kullanmaya özen gösterin.

Makale Nedir?

Makale nedir
Makale nedir

Makale; içerisinde çok sayıda bilgi yer alan açıklayıcı özelliği bulunan yazılara makale denir. Bilimden tutunda sanata kadar hatta ekonomiye kadar birçok alanda makale yazarak insanların bilgilenmesi sağlanır. İnternetin yayılmadığı dönemlerde makaleler gazete ve dergilerde yer alan bilgilendirici yazılardan ibaretti. İnternetin yayılmasıyla birlikte makaleler web sitelerle özdeşleşen bir kavram haline geldi. Makalelerde genel amaç bilgi vermektir. Bu yüzden yazılan makalenin mutlaka bilimsel özellik taşıması gerekmez. Herhangi bir ürünün ya da reklamın tanıtılması için kullanılan açıklama yazıları da makale olarak kabul edilir.

İnternet ortamında nerdeyse her alana ait makaleleri okumak mümkündür. Gazete ve dergilerde sadece belirli alanları kapsayan makaleler yer alır. Örneğin ekonomi alanında uzman bir kişi yakın gelecekte Türkiye’yi bekleyen ekonomik gelişmeleri yazabilir. Teknoloji alanında uzman bir kişi teknolojiyle alakalı gelişmeleri gazete ya da dergilerde kaleme alabilir. Aynı şekilde yemek konusunda uzman olan kişiler yeni açılan bir mekandaki yemekler hakkındaki düşüncelerini makale yazarak okurlara aktarabilir.

Gördüğünüz gibi gazete ve dergilerde makale yazımı belirli alanlarla sınırlanmıştır. İnternette böyle bir durum söz konusu değildir. İnternet sayesinde neredeyse her alanla ilgili makaleler yazılıp okunabilir. Eğer yazdıklarımızı dikkatli okursanız sürekli olarak alanında uzman ibaresini kullandık. Bu makalenin kalitesi için önemli bir husustur. Hangi alanla alakalı olursa olsun yazılan makalenin alanında uzman bir kişi tarafından yazılması gerekir. Bu sayede yazılan makalenin inandırıcılık katsayısı ve verilen bilgi kalitesi yüksek olacaktır.

Makale Nasıl Yazılır?

Makale belirli kurallar çerçevesinde yazılır. Genel olarak ele alındığında makalelerin 3 farklı bölümden meydana geldiği söylenebilir. Bu bölümler arasında giriş, gelişme ve sonuç bölümleri yer alır. Makalelerin okunaklı olabilmesi ve okuyucuyu kendisine çekebilmesi için bu bölümlerden oluşmalıdır.

 1. Giriş: Makalenin en kısa olan bölümüdür. Genel olarak neyin anlatıldığı kısa cümlelerle okuyucuya aktarılır. Giriş bölümü okuyucuya makalenin genel hatları hakkında bilgi vermektedir. Bu özelliğinden dolayı okuyucu giriş kısmını okuduktan sonra makalenin devamını okuyup okumayacağına karar vermektedir. Makalenin okunabilirlik düzeyini arttırmak için giriş kısmı özenli bir şekilde yazılmalıdır.
 2. Gelişme: Ele alınan konuyla alakalı kanıt ve görüşlerin sunulduğu kısımdır. İlgili bölümde makalenin gerçekçiliğini arttırmak için mümkün olduğunda kanıtlanabilir verilere yer verilmelidir. Ayrıca olayın ciddiyetini hissettirmek için resmi bir dille yazılması gerekir.
 3. Sonuç: Ele alınan konuyla alakalı hüküm verilen kısımdır. Sonuç bölümünde ana konu kısa cümlelerle tekrardan ele alınır. Sonuç kısmında ele alınan bilgilerin tamamı giriş ve gelişme bölümünde yer alan bilgileri destekleyici nitelikte olmalıdır.

Makale Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Makalenin hangi bölümlerden oluştuğunu öğrendikten sonra sıra makale yazarken dikkat edilmesi gerekenlere geldi. Makale yazarlarının büyük bölümü kalemine güvendiği için makale yazarken dikkat edilmesi gerekenleri yeterince dikkate almayabilir. Bu durum makalelerde çeşitli kusurların oluşmasına neden olur. Makale yazarlığı alanında başarılı olmak için en küçük detaylar ve öneriler kesinlikle dikkate alınmalıdır.

Maddeler halinde makale yazarken dikkat edilmesi gerekenler;

Makale yazarken dikkat edilmesi gerekenler
Makale yazarken dikkat edilmesi gerekenler
 • Öncelikli olarak ilgi duyulması muhtemel olan makale konusu seçimi yapılmalı.
 • Makale konusu belirlendikten sonra ilgili konuyla alakalı araştırma yapılmalı.
 • Tek kaynağa bağlı kalmayıp en az 3 kaynaktan yararlanarak bilgi toplanmalı.
 • Makalede kullanılan anlatım biçimi okuyan herkesin anlayacağı düzeyde olmalı.
 • Her zaman yalın dil kullanımı tercih edilmeli.
 • Kişisel görüşten daha çok kanıtlanabilir olan bilgilere yer verilmeli.
 • Konunun daha iyi anlaşılması için olabildiğince fazla örnek verilmeli.
 • Okuyucuda okuma isteği uyandıracak türden başlık seçimi yapılmalı.
 • Okunabilirlik düzeyini arttırmak adına imla kurallarına dikkat edilmeli.
 • Kelime ve cümle tekrarlarından kaçınılmalı.
 • Makalenin kanıtlanabilirliğini arttırmak için kaynaklar belirtilmeli.

Makale Yazmak İçin Kişisel Önerilerimiz

Uzun yıllardan beri makale yazan birisi olarak sizlere kişisel öneriler sunmak istiyorum. Önerilerimi dikkate alan kişilerin makale yazarlığı konusunda başarılı olacağını düşünüyorum.

Makale yazarlığı yapma düşünceniz varsa öncelikli olarak özgün olmaya çalışın. Daha önceden benzer cümleler kullanılarak yazılan makalelere benzer makaleler yazmanız okuyucu kitlenizin küçük kalmasına neden olacaktır. Bu yüzden elinizden geldiğince daha önceden yazılmamış olan konularla alakalı makaleler yazmaya özen gösterin.

Zamanınızın büyük bölümünü konu seçimine ayırın. Bu sayede makale konusunu daha iyi belirleyebilirsiniz. Ağır bilimsellik içeren makaleler yerine insandan heyecan duygusu uyandıran konuları seçin. Bu sayede kısa süre içerisinde daha büyük okuyucu kitlesine ulaşabilirsiniz.

Makale yazarken karşınızda bir kişiye bir şey anlatıyormuş gibi bir dil kullanın. Elinizden geldiğince okuyucuya sen diye hitap etmeye çalışın. Tabi ki ağır bilimsel olan makalelerde sen diye hitap etmek pek doğru olmayacaktır. Bu yüzden ağır bilimsellik içeren makalelerde sen diye hitap etmek yerine daha resmi bir dil kullanmaya özen gösterin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here