Odyoloji Nedir? Odyolog Ne İş Yapar Nasıl Olunur?

Odyoloji, sağlık alanı ile ilgili bir kavram olup işitme bilimi olarak nitelendirilmektedir. Odyoloji alanında faaliyet gösteren kişilere odyolog denilmektedir. Odyologlar genel olarak işitme ve denge bozukluklarını tespit etmektedirler. Ayrıca işitme ve denge ile alakalı sorunların tedavisini gerçekleştirmek de odyologların görevidir.

Odyoloji bir bilim dalı olarak kabul edilir. İşitme ve denge ile alakalı tüm bozuklukların tespit edilmesi odyoloji bilimi içerisinde ele alınır. Sorunların tespiti odyoloji bilimine has yöntemlerle gerçekleştirilir. Bu alanda işleri kolaylaştıracak türden cihazlarda geliştirilmiştir.

Odyoloji alanında faaliyet gösteren kişiler yukarıda da belirttiğimiz gibi odyologlardır. Halk arasında bu kişiler işitme bozukluğu uzmanı olarak bilinse de sağlık alanında genelde odyoloji uzmanı olarak tanımlanırlar.

Odyoloji uzmanları işitme ve denge sorunu yaşayan kişiler üstünde çeşitli testler yaparak işitme kusurlarının ne boyutta olduğunu, işitme bozukluğunun yaşanmasına etki eden bölümlerin neler olduğunu belirlerler. Ayrıca yaşanan işitme bozukluğunun denge bozukluğu üstündeki etkisini de tespit etmekle görevlidirler. Odyologların tek başlarına tanı koyması mümkün değildir. Bu yüzden kulak burun boğaz doktorları ile birlikte inceleme yaptıktan sonra işitme ve denge kaybı ile alakalı sorunların tanısını koyarlar. Daha sonra sorunların giderilmesi için rehabilitasyon konusunda da danışmanlık yapmaktadırlar.

Odyoloji Mezunu Olan Odyologların İlgi Alanları

Odyolog ilgi alanları

Odyologların çalışma alanı her geçen gün gelişme göstermektedir. Özel tıp merkezlerinde rahatlıkla iş bulabildikleri gibi özel eğitim merkezlerinde ve üniversitelerde de odyologlara özel kadrolar açılmaktadır. Bu da iş alanlarının her geçen gün artmasını sağlayan önemli bir husustur. Odyoloji bilimini daha iyi anlayabilmek için odyologların hangi çalışma alanlarında yer aldıklarını inceleyelim.

  • Uygun işitme cihazlarının belirlenmesi ve uygun hastalara uygulanması
  • Denge ve işitme ile alakalı sorunlarda danışmanlık yapılması
  • Endüstriyel tesislerde gürültü tespiti ve işitme taramasını yapmak
  • Genel olarak vestibüler sistemin incelenip değerlendirilmesi
  • Orta kulak patolojilerinin tanısının koyulması
  • Yaşanan işitme kaybının türünün ve meydana gelen işitme kaybının derecesinin belirlenmesi odyologların ilgi alanları arasında yani çalışma alanları arasında yer alır.

Odyolog Nasıl Olunur?

Odyolog nasıl olunur

Bir kişinin odyolog olabilmesi için üniversitelerin ilgili bölümlerinden eğitim almış olması gerekmektedir. Lise eğitimi tamamlandıktan sonra üniversite sınavlarında yeterli düzeyde puan aldıktan sonra kişi üniversitelerde yer alan odyoloji bölümünü tercihlerini ekleyebilir. Tabii ki odyolog olmak için sadece ilgili bölümlere yerleştirilmek yeterli değildir.

Odyolog unvanını alabilmek için ayrıca ilgili bölümden başarılı bir şekilde mezun olunması gerekmektedir. Odyoloji bölümünde eğitim süresi 4 yıldır. 4 yıllık eğitimin ardından kişi mezun olunca odyolog unvanını alır. İlgili bölümde ses ile alakalı çeşitli dersler bulunmaktadır. Geleceğin meslekleri arasında görülmesinden dolayı meslek belirlemesi yapmamış olan kişiler, odyoloji bölümünü tercih ederek geleceklerini garanti altına alabilir.

Yorum yapın