önsöz

Önsöz herhangi bir alanda uzun zamandan beri bir çalışma yapan kişinin hiçbir teknik ve bilimsel konuya dayanmadan yapmış olduğu çalışmalar ile alakalı düşüncelerini ve görüşlerini yazmış olduğu kısımdır. Günümüzde özellikle üniversitelerde tez ya da ödev yapan öğrencilerden önsöz yazması istenmektedir. Bu yüzden daha önceden hiç önsöz yazmamış olan kişiler önsöz nasıl yazılır diye merak etmektedir. Her yazı alanında olduğu gibi önsöz yazma konusunda da çeşitli kurallar bulunmaktadır. Bu yüzden sizlerin işini kolaylaştırmak için referans olarak alabileceğiniz bir önsöz örneğini sizlerle paylaşacağız. Sizlere sunmuş olduğumuz önsöz örnekleri sayesinde mevcut önsözleri kendinize göre uyarlayarak kullanabilirsiniz.

Herhangi bir alanda uzun zamandan beri çalışma yapıyorsanız ve bir önsöz yazmanız gerekiyorsa hazırlayacağınız önsöz içerisinde yapmış olduğunuz çalışmanın konusundan bahsedebilir, ilgili çalışmayı neden yaptığınız hakkında bilgiler verebilir ve bu çalışmayı hazırlarken ne gibi zorluklar ile mücadele etmek zorunda kaldığınız hakkında bilgiler verebilirsiniz. Okuyucular yapmış olduğunuz çalışma hakkındaki metinlere geçmeden evvel öncelikli olarak önsözü okuduklarından dolayı kaleme almış olduğunuz önsöz aslında okuyucu ile tanıştınız ilk kısımdır. Bu yüzden mutlaka ve mutlaka önsöz hazırlarken yalın bir dil kullanmaya ve insanların konuya ısınmasının sağlayacak cümlelere yer vermeye özen gösterin. Bu sayede yapmış olduğunuz çalışmanızın okunurluk derecesinin artmasını sağlayabilirsiniz.

Yapmış olduğumuz çalışmalarda herhangi bir kişiden veya kişilerden destek aldıysanız mutlaka önsöz hazırlarken önsöz içerisinde bu kişilere teşekkür edin. Bu kişiler ailenizden, arkadaş çevrenizden ya da okulunuzdan kişiler olabilir. Önsöz içerisinde bu kişiye teşekkür etmeniz emin olun yardımda bulunan kişilerin motive olmasını sağlayacaktır. Ayrıca teşekkürü bir borç bildiğinizden dolayı bu kişilere tekrardan bir şey danıştığınızda emin olun sizinle daha fazla ilgileneceklerdir. Bu yüzden her ne olursa olsun önsöz içerisinde teşekkür etmeyi kesinlikle ihmal etmeyin. Bu size pozitif bir kazanç olarak geri dönecektir. Bugüne kadar hiçbir defa önsöz yapmadıysanız makalemizin devamında bulunan önsöz örneğine bakmanızı tavsiye ederiz. Bu önsöz örneği önsöz yazmanızı büyük ölçüde kolaylaştıracaktır.

Önsöz örneği

Yapmış olduğum çalışmada genel olarak bir motorun sahip olduğu yanma odasındaki havanın yakıtın verimli bir şekilde yanmasına olan etkisini incelemiş bulunmaktayım. Bu çalışmayı yaparken bir motoru sıfırdan tasarladım ve çeşitli analiz programlarında hava hareketlerini analiz ettim. Yapmış olduğum bu bilimsel çalışmanın motor verimini arttırma konusunda etkili olduğunu düşünmekteyim. Bu çalışmayı yapmaya başlarken çok sayıda amacım bulunmaktaydı ve ilgili çalışmayı bitirdikten sonra amaçlarımın büyük ölçüde ulaştığımı söyleyebilirim.

Motorlar günümüzde tüm toplu taşıma araçlarında kullanıldığından dolayı aşırı derecede önemli kısımlardır. Petrol fiyatlarının her geçen gün artmasından ötürüde motorun verimliliği aşırı derecede önem kazanmıştır. Yapmış olduğum bu çalışma sayesinde motor verimliliğini artıracak yönde etkiler sahip olan etmenler belirlendi ve üreticilerin bu konu hakkında bilgilenmesi sağlandı. Bu bilgiler hayata geçirilecek olursa motor verimlerinde yaklaşık olarak %11 civarında bir verim artışının olmasını beklemekteyim.

Tabii ki bu bilimsel çalışmayı yapmak bir hayli zamanımı aldı. İlgili çalışmayı yaparken kimi zaman pes etme noktasına geldiğimi dahi söyleyebilirim. Bu tip durumlarda bana psikolojik olarak destek olan sevgili arkadaşım hakan yasak beye katkılarından dolayı çok teşekkür ederim. Ayrıca desteklerini her zaman bana gösteren aileme de katkılarından dolayı teşekkürü bir borç bilir kendilerine canı gönülden teşekkür ederim.

önsöz

Yukarıda paylaşmış olduğumuz önsöz örneği yapacağınız birçok çalışmada kullanabileceğiniz niteliktedir. Önsözde yer alan bilgilerde kısmi değişiklikler yaparak sizler de bu önsöz örneğini kendinize göre uyarlayarak kullanabilirsiniz. Önsöz yazma konusunda bilgi aldıktan sonra başkalarından destek almak yerine yüreğinizden geçenlerin tamamını önsözün içerisine eklemeniz faydalı olacaktır. Her ne kadar önsöz yazarken sitem dolu cümlelere yer verilmesi de şahsım adına konuşmam gerekirse önsöz içerisinde sitemlere de yer verilmesi gerektiği kanısındayım. Tabii ki bu durum sizlerin tercihinize kalmış. Eğer riske gireceğiniz bir durum söz konusuysa sadece teşekkür etmeye özen gösterip daha fazlasına girmek için bir çabanız olmasın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here