Facebook, Youtube, İnstagram gibi sosyal medya platformlarında fenomen olduktan sonra insanların çok para kazanması, birçok kişinin fenomen olma hayali kurmasına neden oldu. Peki, influencer olmak olarak tanımlanan, sosyal medyanın nirvana düzeyi olan fenomenliğe nasıl ulaşacağınızı biliyor musunuz?

Son zamanlarda sosyal medyada en çok duyduğunuz kelime influencer olabilir. Genel bir tanımlamayla influencer; sosyal medya üstünden yaptığı paylaşımlar çok sayıda kişi tarafından takip edilen ve beğenilen kişilerdir diyebiliriz. Teknoloji, makyaj, gizem, gez, gibi daha birçok alanda ön plana çıkan yani influencer olan kişiler var.

Büyük kitleleri peşinden sürükleyen influencer ailesine siz de sahil olmak istiyorsanız gelin influencer olmak için verdiğimiz tavsiyelere birlikte göz atalım.

Herkesten Farklı Olmaya Çalışın

İnsanlar her zaman kendi hayatında olmayan şeyleri merak eder. Eğer farklı olabilirsiniz insanların ilgisini çekebilirsiniz. İnsanlar kendinde görmediği şeyleri sizde görürse bu bir anda büyük kitlelerin sizi takip etmesi etmeye başlamasını sağlayabilir.

Örneğin herkes makyaj nasıl yapılır hakkında bilgi veriyorsa siz enteresan makyaj nasıl yapılır gibi bilgilere yer vererek farklı olabilirsiniz. Sosyal medyada çok sayıda fenomen olduğu için fenomen haline gelebilmek gerçekten de zorlaştı.

Daha önceden yapılmayan şeyleri yaparak farklı olabileceğinizi unutmayın. Bu yüzden hedefiniz yapılmayan şeyleri yapmak olsun.

Sabırlı ve İstikrarlı Olun

Sosyal medya üstünde paylaşım yapan kişiler kendisine çok az sayıda kişi takip ettiği için bir süre sonra paylaşımlarına ara veriyor. Bu durum birçok kişinin influencer ormanın kıyısında dönmesine neden oluyor. Kişi belki paylaşımlarına devam etseydi bir süre sonra fenomen haline gelecekti. Ancak insanlar istikrarlı olmadığı için bir süre sonra sabırsızca davranarak paylaşımlarına son veriyor.

İnfluencer olmak istiyorsanız kesinlikle daimi olarak paylaşım yapmaya özen göstermelisiniz notta bunun da yolu sabırdan geçmektedir. Beni çok az kişi takip ediyor paylaşımlarımı kimse incelemiyor diye düşünmeyin. Belki bir gün yapacağınız bir paylaşım ilgisini çekecek ve çok sayıda kişi sizi takip etmeye başlayacak. Yani ne zaman değişeceğini kesinlikle bilemezsiniz. Bu yüzden sabırlı bir şekilde takipçilerinize paylaşımlar sunmaya devam edin.

Güncel Konulara Odaklanın

İnsanlar genellikle güncel konular hakkında bilgi edinmeye çalışır. Daha büyük takipçi kitlesine ulaşmak için sıradanlaşmış konular yerine güncel konuları ele almaya çalışın.

Sağlık alanında Youtube yayına yaptığımızı düşünelim. Kepekli saçlardan nasıl kurtulabiliriz konusu yerine corona virüsünden korunma yolları hakkında içerik hazırlamanız daha fazla ilgi görür. Çünkü corona virüsü kepekli saçlardan kurtulmaktan daha güncel bir bilgidir.

İnsanların ilgi gösterdiği konular hakkında bilgi almak için Google trends uygulamasından yararlanabilirsiniz. Google trends aracılığıyla insanların son zamanlarda en çok aradığı şeyler hakkında bilgi edinebilirsiniz. Edindiğiniz bilgiler doğrultusunda insanların ilgi duyduğu şeyler hakkında içerikler oluşturarak daha fazla kişinin sizi takip etmesini sağlamanız mümkündür.

Reklam Bütçesi Oluşturun

Çoğu zaman insanlara ulaşmak gerçek anlamda zor olabiliyor. Sosyal medya platformlarının tamamı para kazanmaya odaklı algoritma geliştirdiği için ödeme yapmadan ön plana çıkmak gerçekten de çok zor.

Rakipleriniz de çok olduğundan dolayı ön plana çıkmak için sosyal medya üstünden reklam verebilirsiniz. Vereceğiniz reklamlar daha kısa süre içerisinde büyük bir takipçi kitlesine ulaşmanızı sağlayacaktır.

Para kazanmaya başladıktan sonra reklam veririm yanlışına düşmeyin. Para kazanmaya başlamanız çok uzun zaman alabilir. Bu yüzden henüz yolun başındayken yani fenomen olma yoluna girdiğiniz zaman bir reklam bütçesi oluşturmuş olun.

Paylaşım yapmaya başladığınız andan itibaren reklam vererek sesinizi daha kısa süre içerisinde büyük kitlelere ulaştırabilirsiniz. Atalarımızın da dediği gibi “ne kadar para o kadar köfte”. Yani geleceğin mesleği olarak kabul edilen influencer mesleğine dahil olmak için belirli miktarda para harcamanız gerekiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here