karasal iklim

Karasal iklim genel olarak yazların sıcak ve kurak, kışların soğuk ve kar yağışlı geçtiği iklim türüdür. Ülkemizin büyük bölümünde karasal iklim görüldüğünden dolayı karasal iklimin özellikleri nelerdir sorusu bu iklim tipini daha iyi bir şekilde anlamak isteyenler tarafından sorulmaktadır. İç Anadolu, Güneydoğu Anadolu, İç Batı Anadolu, Doğu Anadolu bölgelerinde ve Marmara bölgesinin alt kısımlarında karasal iklim kendisini göstermektedir. Karasal iklimin görüldüğü bölgelerde en fazla yağış ilkbaharda en az yağış ise sonbaharda gözlemlenmektedir. Bu da tarımsal faaliyetlerin ciddi anlamda verimsiz olmasına neden olmaktadır. Tarımsal faaliyetlerde verimin düşük olmasından dolayı tarımsal faaliyetler sınırlı tutulmuştur. İlgili bölgelerde yani karasal iklimin gözlemlendiği kısımlarda sadece bu iklim tipine uygun olan tarım ürünlerinin yetiştiriciliği yapılır ve karasal iklimin özellikleri nelerdir denildiği zaman üzerinde en fazla durulan konulardan birisidir.

Karasal iklim deniz etkisinin ulaşamadığı bölgelerde ve özellikle kuzey yarım kürede kendisini bariz bir şekilde göstermektedir. Karasal iklimin hissedildiği coğrafyaları incelediğimizde kış mevsiminin aşırı derecede erken başladığını ve kış mevsiminin büyük bölümünde kar yağışının gözlemlendiğini görmekteyiz. Aynı şekilde yaz mevsimi de diğer iklimlerin gözlemlendiği bölgelere oranla erken başlar ve aşırı sıcaklar gözlemlenir. Yağış yetersiz olduğundan dolayı nem oranının düşük olduğunu söylememiz mümkündür. Sıcaklık açısından bir dengesizlik olduğu için gece ve gündüz arasındaki sıcaklık farkı aşırı derecede fazladır. Yıllık sıcaklık farkının da yüksek olduğunu söylemek mümkündür. Bu temel bilgileri verdikten sonra sizlere genel olarak karasal iklimin özellikleri nelerdir konusunda bilgiler vermeye çalışalım.

Karasal iklimin en önemli özellikleri arasında yazların sıcak ve kurak geçmesi kışların soğuk ve kar yağışlı geçmesi bulunmaktadır. İlgili bölgede bitki örtüsü aşırı derecede zayıf olduğundan dolayı temel geçim kaynaklarına baktığımızda hayvancılığın baş sırada yer aldığını görmekteyiz. Yıllık yağış miktarı aşırı derecede azdır. Bu durum su sıkıntısının yaşanmasına ciddi anlamda neden olmaktadır. Bu yüzden karasal iklimin gözlemlendiği bölgelerde yer alan akarsular değerlendirilip genellikle baraj yapılmaktadır.

Karasal iklimin şiddeti doğu bölgelere doğru gidildiği zaman daha da artar. Bunun yükselti ile doğrudan ilgisi bulunmaktadır. Karasal iklimin görüldüğü bölgelerde bitki örtüsü step ve bozkır şeklindedir. Yıllık ve günlük sıcaklık farklarının da yüksek olduğunu söylemek mümkündür. Karasal iklim gözlemlenen bölgelerde en fazla yağış ilkbahar aylarında en az yağış ise yaz aylarında düşmektedir. İç Anadolu bölgesinde maksimum yağış miktarı 500 milimetredir. Karasal iklimin sert bir şekilde gözlemlendiği Doğu Anadolu bölgesine baktığımızda kuzey kuzeydoğu kesimlerinde yıllık sıcaklık ortalamasının 4 ile 6 santigrat derece olduğunu görmekteyiz.

Karasal iklimin etkilerinin bariz bir şekilde gözlemlendiği bölgelerimizden birisi olan Güneydoğu Anadolu bölgesinde ortalama yağış miktarı 500 milimetre civarındadır. Bu bölgede kış mevsimi aşırı derecede soğuk ve karlı geçmektedir. Yaz mevsimine gelindiğinde de kuraklığın hat safhada olduğu gözlemlenenler arasında yer almaktadır. Kış mevsiminde don olayları sıklıkla gözlemlendiği için bu bölgede tarımsal faaliyetlerin aşırı derecede az olduğunu söylemek mümkündür.

karasal iklim

Karasal iklimin etkilerinin gözlemlendiği bölgelerde kuraklık söz konusu olduğu için bu bölgelerde kuraklığa dayanıklı olan arpa, buğday ve tahıl gibi tarım ürünlerinin yetiştiriciliği yapılır. Maki ve bozkır bitki örtüsünün gözlemlendiği kısımlarda eğer tarım ürünü yetiştirmeye uygun ortam yoksa küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapılır. Ülkemizin ihtiyacı olan koyun ve keçi gibi hayvanların karasal iklimin gözlemlendiği bölgelerde yetiştirildiği bilinmektedir. İklimi etkileyen çeşitli faktörlerin olduğunun bilinmesi de gerekmektedir. Türkiyenin iklimini etkileyen faktörler makalesine göz atacaksınız ülkemizdeki iklimi etkileyen faktörler hakkında bilgiler alabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here