renklerin anlamları

Renklerin anlamları tüm dünya genelinde kabul edilmektedir. Böyle bir kabulün yapılmasının nedeni bilgilerin bilime dayanmasıdır. Renklerin insan psikolojisine etkisi bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu yüzden renk kullanımı bir profesyonelliğe göre yapılmalıdır.

Yapılan araştırmalara göre bazı renklerin olumlu bazılarınınsa olumsuz etkileri vardır. Renkler hem psikolojinize hem de fizyolojinize etki etmektedir. Yaşam alanlarınızda renklerin doğru kullanımı bu etkilerden dolayı önemlidir. Renklerin anlamları öğrenilince buna daha fazla dikkat edilecektir.

Renklerin anlamları ilk etapta inandırıcı gelmeyebilir. Renklerin sahip oldukları anlamlara göre değişiklikler yapınca etkisini göreceksiniz. Renklerin etkilerini hissedince renklerin dünyasına daha fazla ilgi duyacaksınız.

Renk Nedir?

Renk kavramı 18. Yüzyılda ortaya çıkmıştır. Renklere bir felsefenin yüklenmesi Isaac Newton sayesinde olmuştur. Renk, ışığın kendi öz yapısına ya da cisimlerden yansıması sonucunda gözde oluşturduğu duyum olarak tanımlanır. Bu etkisinden dolayı rengin duyusal bir olay olduğu söylenebilir.

Renklerin İnsan Psikolojisine Etikleri

Renkler, insanın duygu durumunu etkileyebilecek güce sahiptir. Bu özellikleri renklerin hisleri yansıtma konusunda kullanmasını sağlamaktadır. Renkler taşıdıkları anlamlar nedeniyle özellikle psikologların üzerinde çalıştığı olgulardır. Renklerin psikolojiye etkileriyle alakalı yazılmış olan bilimsel makaleler bunu kanıtlar niteliktedir.

Renkler, insanların duygularını yansıtma biçimidir. Üzgün olan kişiler ile mutlu olan kişiler tercih ettiği renkler farklıdır. Bu renkler kıyaslanarak kolay bir şekilde duygu durumları tespit edilebilir. Renklerin bu özelliği, özellikle tekstil sektörünün renklerin gizemli dünyasından yararlanmasını sağladı.

Pastel renkler, insanın iç huzurunu sağlar. Birçok firmanın üretimlerinde özellikle pastel renkleri tercih etmesinin sebebi budur. Renklerin anlamları öğrenildikten sonra ürün renklerine daha fazla dikkat edeceksiniz.

Renkler duygu durumunu ve kişinin enerjisini ciddi anlamda etkiler. Koyu renkler insanların depresif bir havaya bürünmesine neden olurken, açık renkler daha neşeli bir havanın oluşmasını sağlar. Bu etkilerinden dolayı birçok hastalığın sadece renkler ile tedavi edildiği biliniyor.

Duygusal çöküntüsü olan kişilere uzmanlar evlerinin renklerini yeşil yapmasını tavsiye ediyor. Cennetin de simgesi haline gelmiş olan yeşil renginin insanın iç dünyasını pozitif yönde etkilediği biliniyor. Bu sayede birçok psikolojik sorunun sadece renkler ile ortadan kaldırıldığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Yaşamı daha pozitif hale getirmek için yaşam alanlarınızın rengini değiştirebilirsiniz. Meydana gelen etkiler sonucunda hayrete düşeceğinize emin olabilirsiniz. Renklerin anlamları en az saatlerin anlamları kadar insan psikolojisine etki eder.

Renklerin Anlamları Hakkında Bilgi

Dünya genelinde çok sayıda renk var. Tüm renklerin anlamlarını ele almak bu yüzden mümkün değildir. Sadece ana renkler ele alınacaktır. Zaten diğer renkler bu ana renklerin tonları olarak ele alınmaktadır. Gelin duygu durumumuzu etkileyen renklerin anlamları nelermiş öğrenelim.

1. Sarı Rengin Anlamı

Sarı, ruhun dinlenmesini sağlar. Bu özelliğinden dolayı dinlenme alanlarında sarı renk kullanılır. Sarı rengi açık sarı ve koyu sarı olmak üzere ikiye ayılır. Her iki tonun da etkisi ciddi anlamda farklıdır.

Açık sarı renk, insanın iç dünyasını aydınlatır ve zihin kapasitesini arttırır. Açık sarı renge sahip olan mekanlarda uzun süre duran kişilerin ufkunun açıldığı bilinmektedir.

Koyu sarı renk ise hüznün rengi olarak kabul edilir. Sonbaharda yaprakların sararması bunun en önde gelen temsilcisidir. Kişi soluk sarı renkte olan bir alanda uzun süre durursa bundan olumsuz etkilenir. İç dünyasında bulanıklaşma ve psikolojik sorunların görülme olasılığı artar.

Uzmanlar, kilolu kişilerin açık sarı renge sahip mekanlardan uzak durmasını tavsiye ediyor. Bunun temel nedeni ise açık sarı rengin iştah açıcı özellikte olmasıdır. Kilo probleminiz varsa kesinlikle başka renklere yönelmenizde fayda var.

2. Kırmızı Rengin Anlamı

Enerji artırıcı özelliği olan bu renk en sıcak renk olarak kabul edilir. Kırmızı rengi, hayat dinamizminin artmasını sağlar. Özellikle yüksek performans ile çalışılması gerekilen mekanlarda kullanılabilinir.

Ruhsal açıdansa mutluluğun, azmin ve heyecanın bir temsilcisi olarak kabul edilir. İnsanın canlılık kazanmasına vesile olan kırmızı renk, Türk bayrağımızın da rengini oluşturmaktadır. Kırmızı özellikle gücün bir simgesi olarak görülmektedir.

Diskolarda yüksek yaşam enerjisi istenir. Bu tarz mekanlarda kırmızı rengin ağırlıklı olarak kullanılması bir tesadüf değildir.

Cinselliği de anımsatan bu renk iç çamaşır üretimi yapan firmaların da tercih etmiş olduğu renkler arasında yer alıyor. Kırmızı aşkın temsilcisidir. Uzmanlar tarafından duygusal ortam yaratmak isteyen kişilere tavsiye edilmektedir. Sevdiğiniz kişiye bir jest yapacaksanız eğer kırmızı renge yönelmenizi tavsiye ederiz.

3. Turuncu Renginin Anlamı

İç açıcığı özelliği olan turuncu rengi insana coşku verir ve bu sayede iç dünyamızın her daim pozitif olmasını sağlar. Sıcak renkler sıralamasında ikinci sırada yer alır. İletişimin yoğun olmasının gerekli olduğu mekanlarda tercih edilir.

Dinamizmi arttırıcı özelliği olan turuncu rengi, tansiyon hastalarına tavsiye edilir. Bunun nedeni ise ilgili rengin tansiyonu dengeleyici etkisinin olmasıdır. Sindirim sistemiyle alakalı problemi olanlar turuncuyu yaşam alanlarında tercih edebilirler.

4. Mavi Renginin Anlamı

Özgürlüğün rengi olan mavi, emir almayı sevmeyen kişilerin tercih ettiği renklerden birisidir. İnsanın ruh halinin durulmasını sağlar. Bu yüzden aşırı agresif olan kişilere mavi rengini kullanmaları tavsiye ediliyor.

Sakinleştirici bir renk olmasına rağmen ciddi anlamda iştahsızlığa neden olur. İlgili özelliğinden dolayı gıda sektörünün en uzak durduğu renklerden birisidir. Kilo problemi olan kişiler yaşam alanlarını mavi rengine dönüştürerek kısa süre içerisinde kilo verebilirler.

Mavi rengini seven insanlar barışçıl bir karakter sergileyen kişilerdir. Etrafınızda mavi rengine doyasıya bağlı olan kişiler varsa onları sevin. Bu insanlardan sizlere zarar gelmeyeceğine emin olabilirsiniz.

5. Lacivert Renginin Anlamı

Bu renk güvenin ve başarının simgesidir. Liderlik özelliği olan kişilerin özellikle bu rengi tercih ettiklerini biliyoruz. Güvenilir olduğunu hissettirmek isteyen firmalar logolarında lacivert rengini kullanmaktadır. Bu sayede insanlar üzerindeki güven duygusunun kalıcısı olmasını hedeflemektedirler.

Özgüven arttırıcı bir renk olan lacivert rengini özellikle iş görüşmelerine giderken tercih edin. Bu renk karşı tarafa bir güven imajı vermenizi sağlar.

İş yerleri liderlik özelliği olan kişilere işçi alımlarında öncelik vermektedir. Sadece uygun renk seçimi yaparak rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz. Renkleri elinizden geldiğince fırsata dönüştürmeye çalışın.

6. Yeşil Renginin Anlamı

İnsana iç huzur ve yaşama sevinci veren yeşil, cenneti temsil eden renktir. İnsana aşırı derecede rahatlık vermesinden dolayı tembelleştirici etkisi de vardır. Uzmanlar yeşil rengini özellikle derin umutsuzluk içerisindeki kişilere tavsiye ediyor. Sahip olduğu bu etkiden dolayı psikolojik hastaların tedavisinde kullanılmaktadır

Vücutta biriken toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Yeşil rengi, kalp ve kanser hastalıkları ile mücadele eden kişilere tavsiye ediliyor. Tercihinizi yeşilden yana kullanarak iç huzurunuzu arttırabilirsiniz.

7. Pembe Renginin Anlamı

Neşe ve mutluluk verici özelliği olan pembe, sağlığın ve temizliğin temsilcisidir. İnsanlar üzerinde olumlu etkiler bırakmak için tercih edilebilir. Pembe rengi ayrıca aşkın temsilcisi olan renkler arasında yer alıyor.

Agresif tavırların ortadan kalmasına ve kişilerin daha sakin bir hale bürünmesine yardımcı olur. Özellikle uyuşturucu ile mücadele eden hastanelerde pembe rengi yaygın bir şekilde kullanılır.

8. Mor Renginin Anlamı

Hayal gücünü arttırdığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır ancak açık ve koyu tonlarının yaptığı etkiler farklıdır. Açık renkli mor insanın zihinsel faaliyetlerini harekete geçirir. Koyu renkli morun depresyona girme durumunu tetiklediği biliniyor.

Duygusal çöküntü içerisinde olan kişilerin üzüntülerine üzüntü katmamak için koyu mor renginden uzak durmasında fayda var. Koyu tonları tercih edecek olursanız içinizde yer alan hüznün arttığını görebilirsiniz. Bilgitimi.com ailesi olarak bizler koyu mor renginden her zaman uzak durmaktayız. Sizlere de uzak durmanızı tavsiye ediyoruz.

9. Gri Renginin Anlamı

Kişinin ciddi bir kişiliğe sahip olduğu izlenimini verir. Bu yüzden iş görüşmelerinin vazgeçilmez renkleri arasında yer almaktadır. İnsanı durağanlaştırdığından ötürü hareketli bir yaşam tarzı olan kişilerin tercih etmediği renkler arasında yer almaktadır.

Ruh halinin durağanlaşmasına neden olur. Yoğun bir şekilde kullanılması psikolojik problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu yüzden gri rengini diğer renkleri tamamlamak adına kullanmanız daha mantıklı olacaktır.

10. Kahverenginin Anlamı

Enerjiyi emen renkler arasında yer alır. Kahverengi, kişinin karamsarlığa sürüklenmesine neden olan bir renktir. Durağan bir yaşam vermesinden dolayı özellikle ihtiyarlar tarafından tercih edilmektedir.

Tek başına kullanılması uzmanlar tarafından tavsiye edilmemektedir. Krem ya da beyaz gibi renkler ile bir kombinasyon oluşturarak kullanılması daha uygundur. Yüksek enerjiye sahip bir kişiyseniz kahverengi gibi renklerden uzak durmaya çalışın. Bu renk tüm enerjinizi emebilir.

11. Siyah Renginin Anlamı

Ölümü temsil eden renk olarak kabul edilir. Bunun yanı sıra insana asalet verici bir nitelik taşıdığı düşünülmektedir. Bu yüzden her yaş grubunda yer alan insanlar tarafından tercih edilen bir renktir. Gücü temsil etmesinden ötürü liderlerin en çok tercih etmiş olduğu renkler arasında yer almaktadır.

Gizemli renkler sıralamasında baş sırada yer alır. Siyah, özellikle karakterini dışa yansıtmak istemeyen kişiler tarafından tercih edilir. Duygularını kendi iç dünyasında yaşaması gereken bir kişiyseniz siyah renk tercihiniz olabilir.

12. Beyaz Rengin Anlamı

Diğer renkleri güçlendirici özelliği vardır. Sağlığın ve temizliğin temsilcisi olduğundan dolayı temizlik gerektiren alanlarda yaygın bir şekilde kullanılır. İç huzuru arttırıcı özelliğinden ötürü hastanelerin tamamında beyaz rengi yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

İnsanlara pozitif düşünce aşılayan bu renk ayrıca insanların sabırlı olmasını sağlamaktadır. Alimlerin metanet göstermeleri beyaz rengini bağlanmaktadır.

Renklerin anlamları ve renklerin etkileri bu şekildedir. Listemizde olmayıp merak ettiğiniz renklerin anlamları olabilir. Bunları bize bildirmeniz halinde ilgili renklerin anlamları da paylaşılacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here