Kesirler, ilkokul sıralarındayken matematiğin zor bir ders olduğunu ilk olarak anlamamıza vesile olan bir konudur. Kesirler ile dört işlem olarak tabir ettiğimiz işlemlerin tamamı gerçekleştirilebilmektedir ancak ilgili işlemleri yapmak için çok sayıda kural bulunmaktadır. Kesirlerde toplama ve çıkarma işlemi nasıl yapılır konusu öğrencilerin en çok zorlandığı matematik konularından birisi olduğundan dolayı sizlere bu makalemizde toplama ve çıkarma işlemleri nasıl yapılır hakkında bilgi vereceğiz.

Kesirlerde toplama işlemi yapılırken paydalar eşit ise toplama işlemi kısa birkaç adım sonrasında sonlandırılabilir. Bu yüzden paydaları aynı olan kesirler ile toplama işleminin yapılması gayet kolaydır. Alttaki örneğe göz atacak olursanız paydası aynı olan kesirlerde toplama işlemi nasıl yapılır hakkında bilgi alabilirsiniz.

Görüldüğü gibi paydalar aynı olduğu zaman toplama işlemini gerçekleştirmek gayet kolay ancak paydalar farklı olduğu zaman maalesef birazda olsa ortalık karışmaktadır. Paydası farklı kesirlerde toplama işleminin yapılabilmesi için farklı olan paydaların eşit hale getirilmesi gerekmektedir. Altta yer alan örneği inceleyerek konuyu daha iyi bir şekilde vakıf olabilirsiniz.

Paydası aynı olan kesirlerde aynı toplamada olduğu gibi çıkarmada da herhangi bir eşitleme yapılması gerekmemektedir. Paylarda yer alan rakamlar ile yapılan işlem sonucu paya yazılırken paydalar aynı şekilde bırakılmaktadır. Aşağıdaki örneğimiz bunun için güzel bir izah olabilir.

Paydalar farklı olduğu zaman kesirlerde çıkarma işlemi karmaşık bir hale gelebilmektedir. Paydalar farklı olduğundan dolayı öncelikle paydaların eşitlenmesi ve daha sonra çıkarma işlemine geçilmesi gerekmektedir. Aşağıdaki örneği referans alarak farklı çıkarma işlemleri yapacak olursanız kendinizi bu konuda geliştirebilirsiniz.

Olayı bir üst boyuta taşıyacak olursak devreye tamsayılı kesirler girmektedir. Tam sayılı kesirlerde paydalar eşit olduğu zaman her zaman olduğu gibi ilgili işlemlerin gerçekleştirilmesi gayet kolaydır. Eğer tam sayılı kesirler ile işlem yapacaksanız ve çok sayıda kesir işlem içerisinde yer alıyorsa bu kesirleri bileşik kesir haline getirmeniz işlemlerinizin kolaylaşmasını sağlar. Makalemizin devamında paydası aynı olan kesirlerde çıkarma işlemleri ile alakalı örnekler yer almaktadır.

Sizlere kesirlerde toplama ve çıkarma işlemleri nasıl yapılır konusunda aktaracaklarımız bu şekildedir. Bu tarz örneklerin çoğaltılması mümkündür. Eğer payda eşitleme konusunda kendinizi geliştirecek olursanız kesirler ile ilgili önünüze hangi işlem gelirse gelin bu işlemleri kolay bir şekilde yapabileceğinizi belirtmek isteriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here