ezber yapma yöntemleri

Birçok bilgi çoğu zaman uzun soluklu olarak hayatımızda yer alacağından dolayı ilgili bilgileri öğrenmek yerine ezberlemeyi tercih ederiz. Kolay ezberleme yöntemleri ile birçok şeyi kısa süre içerisinde ezberlemek mümkündür. Ezber yapma konusunda sıkıntı çeken kişiler için sınav zamanı ders çalışırken kullanacağınız hangi tekniklerin kolay ezber yapmanızı sağlayacağı konusuna değineceğiz.

Ezberleme, herhangi bir metnin sürekli olarak tekrarlanıp hafızaya kaydedilmesi olayıdır. Ezber yapılmaya başlandığı zaman beyin ezber konusuna alışık olmadığından dolayı ezberleme süreci ciddi anlamda uzun sürmektedir. Kişi sabredip büyük bir özveri ile olayın üstüne gidecek olursa zihin açılır ve ilerleyen dönemlerde daha kısa süre içerisinde ezber yapılabilir. Kısacası kolay ezberleme yöntemleri adı altında yapılan yöntemler kısa süre içerisinde olumlu sonuç almanızı sağlamaktadır. Hızlı ezber yapabilmek için öncelikle beynin ezbere alıştırılması gerekmektedir.

Kolay Ezber Yapma Teknikleri

Özellikle eğitim yaşamımızda bazı bilgileri kısa bazı bilgileri ise uzun süre hafızamızda tutmamız gerekmektedir. Bu da sıklıkla ezber yapmamıza neden olur. Daha önceden hiç ezberleme yapmayan kişiler ilk etapta aşırı derecede zorlanmaktadır. Bu durumla karşı karşıyaysanız size kolay ezber yapma teknikleri büyük ölçüde yardımcı olacaktır.

1. Ortamın ezber yapmaya uygun hale getirilmesi

Ezber yapma konusunda ciddi sıkıntılar çeken bir kişiyseniz, öncelikle bulunduğunuz ortamı ezber yapmaya uygun hale getirin. Yapılan araştırmalar sonucunda sessiz ortamlarda daha kolay ezber yapıldığı belirlenmiştir. Ezber yapmak istiyorsanız sessiz ortamları seçmenizde fayda var.

Ayrıca ezber yapacak olan kişilerin zihinlerini boşaltması gerekmektedir. Hayatın karmaşasını bir kenara bırakıp sadece ezber yapacağınız metne odaklanın. Düşsel problemleriniz varsa bu haldeyken kısa süre içerisinde ezber yapmanız mümkün değildir. Beyniniz sizi sürekli olarak sorunlarınızı düşünmeye yöneltir ve bu durum da ciddi anlamda adaptasyon sorunları yaşamanıza neden olur.

2. Kısa metinler seçerek beyninizi ezbere alıştırın

Ezber yapmak için ilk etapta karmaşık yapısı olmayan kısa metinleri seçin. Bu metinleri ezberleyerek beyninizin ezber yapmaya alışmasını sağlayabilirsiniz. Ezber yapma konusunda kendisini kanıtlamış olan birçok kişi ezber yapmaya yeni başlayan kişilere özellikle dua ezberlemeyi tavsiye ediyor. Dua ezberleyen kişilerin beyni kısa süre içerisinde açılmakta ve ezbere açık hale gelmektedir.

Normal bir metin üzerinde çalışan kişi ile dua ezberi yapan kişiler karşılaştırıldığında dua ezberleyen kişilerin daha kısa süre içerisinde ezber yaptıklarını ortaya koymuştur.

3. Beyni güçlendiren beslenme zinciri oluşturun

Birçok besin kaynağı beynin gelişmesini sağlamaktadır. Özellikle birçoğumuzun severek tüketmiş olduğu kuru üzüm, beyni geliştirme konusunda en büyük etkisi olan yiyecektir. Kurum üzüm tüketerek beyninizi aktif hale getirebilir ve bu sayede ezberlerinizi daha kısa süre içerisinde yapabilirsiniz. Aynı şekilde fındık ve balık gibi yiyeceklerin ezber kapasitesini arttırdığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

4. Zamanı doğru ayarlamayı öğrenin

Ezber yapacak olan kişilerin özellikle ezber yapacakları zamana dikkat etmesi gerekmektedir. Beyin özellikle sabahın ilk saatlerinde en yüksek düzeyde açıktır. Gün içerisinde beyin yorulur ve akşam vakitlerine doğru kapasitesinin en alt düzeylerinde çalışmaya başlar. Bu nedenden dolayı kolay ezber yapmak istiyorsanız sabahın erken saatlerini tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Uzmanların büyük bölümü yeterli düzeyde uyumak koşuluyla sabah 5-6 gibi saatlerin beynin bilgiye en açık olduğu zaman olarak kabul ediyor. Özellikle karmaşık metinlere sahip şeyleri ezberlemeniz gerekiyorsa ezberin verimli geçmesi için sizler de günün bu saatlerini ezber çalışmalarınız için tercih edebilirsiniz.

5. Zeka geliştirme yöntemlerini kullanın

Kısa süre içerisinde ezber yapabilmenin en büyük sırrı beynin bu konuda gelişmiş olmasıdır. Beynin gelişmesini sağlayan egzersizleri yaparak sizler de zekanızın gelişmesini sağlayabilirsiniz. Beyin geliştiği zaman bilgileri daha kısa süre içerisinde almaya başlar. Ayrıca alınan bilgilerin daha uzun süre hafızada kalması beyin gelişimiyle alakalıdır.

Zeka geliştirme yöntemleri arasında bulmaca çözmek baş sırada yer alır. Bulmaca çöze alışkanlığı olan kişiler üstünde yapılan incelemeler sonucunda daha pratik zekaya sahip oldukları ve aldıkları bilgileri diğer insanlara oranla daha geç unuttukları tespit edilmiştir. Sizin öğrendiklerinizi unutma gibi bir probleminiz varsa kesinlikle bulmaca çözmeyi alışkanlık haline getirerek bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

6. Yazarak ezber yapın

Kişinin ezberlemesi gereken şeyleri yazarak ezberlemesi çok eski yıllardan beri kullanılan bir yöntemdir. Özellikle bir bilgiyi kısa süre içerisinde ezberlemek istiyorsanız kesinlikle ezberinizi yazarak yapmanız işlerinizi kolaylaştıracaktır.

Yazarak ezber yapmak her ne kadar çok kişi tarafından tercih edilen bir yöntem olsa da ezberlenen şeylerin kısa sürede unutulması bu yöntemin en kötü dezavantajıdır. Eğer ezberlediklerinizin belleğinizde uzun süre boyunca kalmasını istiyorsanız yazarak ezber yapmak yerine daha farklı yöntemleri tercih edin.

7. Önemli bilgiler için küçük kartlar hazırlayın

Bazı önemli bilgilerin kimi zaman hiçbir şekilde unutulmayacak düzeyde ezberlenmesi gerekir. Bu konuda size yardımcı olacak ve birçoğunuz tarafından da bilinen küçük kartlara bilgi yazılması tekniğidir.

Derslerinizle alakalı formülleri ya da önemli bir olayın tarihini ezberlemekte zorlanıyor musunuz? O halde ilgili bilgileri küçük bir katın üstüne yazın ve bu kartı cebinize koyun. Gün içerisinde aklınıza geldikçe bu kartı cebinizden çıkarıp üstünde yazanları okuyun. Küçük kartlar sayesinde yapacağınız bu tekrarlar en zor metinleri bile kısa süre içerisinde ezberlemenizi sağlayacaktır. Ayrıca ayrı bir özenle üstünde durulduğu için yapılan bu ezber uzun süre hafızanızda silinmeden kalacaktır.

8. Ezber metinlerini yüksek sesle okuyun

Yapılan araştırmalara göre kişi ezber yaparken metni yüksek sesle okuyunca daha hızlı ezber yapmaktadır. Yüksek sesle okuma esnasında kişi hem içten hem de dıştan ses duyar. Ayrıca gözleriyle metni takip eder. Bu da hem görsel hafızanın hem de işitsel hafızanın aynı anda çalışmasını sağlar. Kolay ezberleme yöntemleri arasında yer alan yüksek sesle okuma tekniğini özellikle uzun süre unutulmaması gereken ezberleri yaparken kullanmanızı tavsiye ederiz.

Kişinin yüksek sesle ezber metnini okuması bazı kişilerde ilgili durumun tersinin oluşmasına neden olabilir. Bu yüzden yüksek sesle okuyarak ezber yapma yönteminin size uygun olup olmadığını belirlemeniz gerekmektedir. Eğer yüksek sesle okumak ezber yetinizi kaybetmenize neden oluyorsa okumanızı yüksek ses yerine içten yaparak başarıyı yakalayabilirsiniz. Maalesef her yöntem herkese uygun olmayabilir.

9. Ezberinizi ayna karşısında kendinize anlatın

Ezber metnini bir kişiye anlatılması bilgilerin doğrulanmasını sağlar. Bu hem eksikleri görmeyi hem de kişinin yaptığı ezbere karşı güven kazanmasını sağlamaktadır.

Yapılan ezberi başkasına anlatmanız o kişinin ilgili durumdan sıkılmasına neden olabilir. Bu yüzden ayna karşısına geçip ezberi kendinize anlatmanız daha doğru olacaktır. Gün içerisinde belirli aralıklarla ayna karşısında tekrarlara yaprak ezberinizin kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu yöntem ezberin daha kısa süre içerisinde yapılmasını da sağlayacaktır.

10. Ezberlerinizde şifreleme kullanın

Meşakkatli olsa da ezber yaparken bilgilerin şifrelenerek ezberlenmesi kolay ezberleme yöntemleri arasında yer almaktadır. Ayrıca bilgilere verilen şifreler kişinin uzun süre boyunca hafızasında kalır. Aradan uzun yıllar geçse bile kişi bu şifreleri hatırlayarak bilgileri anımsar. Eğitim yaşamında yer alan bilgileri ezberlemek için ideal bir yöntem olduğu bilinmektedir.

Şifreleme yaparken numaralandırma ve harf verme yöntemleri kullanılır. Harf verme yönteminde önemli bilgilerin baş harfleri alınır ve anlamlı bir cümle ya da kelime oluşturulur. Bir süre bu şifre ve içerisinde yer alan harflerin anlamları tekrarlanarak öğrenilmesi gereken bilgiler kısa süre içerisinde öğrenilir. Aynı şekilde numaralandırma yaparak da bilgileri şifreleyip daha kısa süre içerisinde ezberleyebilirsiniz.

11. Ezber yaparken mola verin

Uzun süre ezber yapmak için uğraşmasına rağmen bir türlü ezber yapamayan kişilerin yaptığı en büyük hata mola vermemektir. En iyi ezber beyin dinlendiği zaman yapılır. Bilgilerin belleğe kaydedilebilmesi için kesinlikle beynin dinlenmiş olması gerekir.

Verdiğimiz bilgilerin başında sabahın erken saatlerinde daha hızlı bir şekilde ezber yapılmasının daha kolay olduğunu belirtmiştik. Bu durumun sebebi sabahları beynin dinlenmiş olmasıdır. Gün içerisinde beyni diri tutmak adına ara ara mola vermeniz size büyük ölçüde yardımcı olacaktır.

Uzmanlar arasında kabul gören kolay ezberleme yöntemleri bu şekildedir. Zaman içerisinde ezber yapa yapa kendinize has yöntemler de geliştirebilirsiniz. Ezber yaptığınız zaman belleğinizi tanıma fırsatınız olacaktır. Bu da size uygun olan yöntemleri belirlemenizi ve ezber konusunda başarıyı yakalamanızı sağlayacaktır. Belleği güçlendirmek için size tavsiyemiz bol bol kitap okumak olur. Kitap okumanın faydaları makalesinde ele aldığımız bilgilere göz atarak kitap okumanın size nasıl yardımcı olacağını da öğrenebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here